[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 16، شماره 1 - ( بهار 1392 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 50-57 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کیفی مشارکت مردان متأهل در تنظیم خانواده در شهرستان زنجان
فریده خلج‌آبادی فراهانی، جلال حیدری
، f.farahani@psri.ac.ir; Faridehfarahani@yahoo.com
چکیده:   (6621 مشاهده)

  مقدمه: این مطالعه با هدف توضیح و کشف مشارکت مردان در برنامه بهداشت باروری و تنظیم خانواده و عوامل مؤثر بر آن در شهرستان زنجان در سال 1390 با استفاده از روش کیفی (مصاحبه عمیق) در بین مردان متأهل ساکن شهرستان زنجان انجام گرفت.

  روش کار: بر اساس متون و نظریه‌های رفتار باروری، یک مدل پنداشتی در نظر گرفته شد و بر اساس آن، هدایت مصاحبه‌ها و جهت سؤالات مشخص گردید. رویکرد تحقیق، تحلیل محتوایی قیاسی و نمونه‌گیری به روش هدفمند با حداکثر تنوع بود. با استفاده از مصاحبه عمیق و نیمه ساختاریافته در تیر ماه و مرداد ماه 1390 به جمع‌آوری اطلاعات پرداخته شد. در مصاحبه‌ها از راهنمای موضوعی مبتنی بر مدل مفهومی استفاده شد. موضوعات مورد بحث شامل آگاهی، نگرش (نسبت به تنظیم خانواده و نقش‌های جنسیتی)، درک از خطر، رفتار استفاده از روش‌های پیشگیری و مشارکت در آن و عوامل محیطی بود. تحلیل محتوای موضوعی به دو روش چارت موضوعی و نقشه مفهومی انجام شد.

  یافته‌ها: داده‌های این مطالعه در سه حیطه طبقه‌بندی گردیدند: ماهیت مشارکت، تسهیل کننده‌های مشارکت و موانع مشارکت. ماهیت مشارکت شامل ارتباط کلامی با همسر، درک متقابل از نیازهای همسر و استفاده از روش‌های مردانه بود. تسهیل‌کننده‌های مشارکت شامل شهرنشینی و تحصیلات، اطلاعات و دسترسی به رسانه‌ها و نگرش مثبت نسبت به تنظیم خانواده و جنسیت بود و موانع مشارکت شامل زمان نامناسب کار مراکز بهداشتی، تک جنسیتی بودن مراکز بهداشتی، نگرش منفی به تساوی جنسیتی، ماهیت و عوارض روش‌های پیشگیری مردانه و حس آسیب‌پذیری کم نسبت به بیماری‌های مقاربتی بود.

  نتیجه‌گیری: در کل نگرش مردان زنجانی نسبت به مشارکت در بهداشت باروری و تنظیم خانواده رضایت‌بخش می‌باشد، هر چند موانعی مانند زمان نامناسب کار مراکز بهداشتی، تک جنسیتی بودن مراکز، برخی نگرش‌های جنسیتی و عوارض برخی روش‌های مردانه و آگاهی کم در خصوص روش‌های پیشگیری، موجب مشارکت کم‌تر در برخی مردان می‌گردد. مداخلات مناسب متناسب با نتایج این تحقیق می‌تواند موجب ارتقای مشارکت مردان در تنظیم خانواده گردد.

 

واژه‌های کلیدی: مشارکت مردان، تنظیم خانواده، روش‌های مردانه پیشگیری از بارداری
متن کامل [PDF 180 kb]   (1156 دریافت)    

دریافت: ۱۳۹۲/۴/۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۴/۵ | انتشار: ۱۳۹۲/۴/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khalajabadi Farahani F, Heidari J. Male Participation in Family Planning in Zanjan, 2011: a Qualitative Study. Hakim Health Sys Res . 2013; 16 (1) :50-57
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1129-fa.html

فریده خلج‌آبادی فراهانی ، جلال حیدری . بررسی کیفی مشارکت مردان متأهل در تنظیم خانواده در شهرستان زنجان. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1392; 16 (1) :50-57

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1129-fa.htmlدوره 16، شماره 1 - ( بهار 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.12 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 3939