[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 17، شماره 1 - ( بهار 1393 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 1-14 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه تطبیقی سیستم‌های مراقبت از سلامت دهان و مدل‌های بیمه‌ای در چند کشور برای ارایه الگوی مناسب در ایران
فریبرز بیات، آرزو ابن‌احمدی، حمید صمدزاده، محمدحسین خوشنویسان
، khoshmh@gmail.com، mh.khoshnevisan@sbmu.ac.ir
چکیده:   (6389 مشاهده)

  دریافت: 4/2/92 پذیرش:23/10/92

  مقدمه: هدف این مطالعه مقایسه سیستم مراقبت از سلامت و بیمه ملی در کشورهای منتخب جهت پیشنهاد الگوی مناسب برای ارایه خدمات پایه سلامت دهان در ایران است.

  روش کـار: این مطالعه‌ به صورت کیفی، و به روش تطبیقی انجام شد. مرحله اول شامل مطالعه مشخصه‌های سیستم مراقبت از سلامت در کشورهای فنلاند، انگلیس، فرانسه، کانادا و ژاپن بود که خروجی آن جداول تطبیقی بر اساس: تأمین‌کنندگان بودجه، محل دریافت خدمت، نوع خدمت، ارایه‌دهندگان و روش‌های بازپرداخت، و گیرندگان خدمت بود. نتایج مطالعه مرحله اول، چارچوب الگوی پیشنهادی را تعیین کرد. در مرحله دوم این چارچوب با استفاده از تکنیک دلفی به اجماع 25 نفر از صاحب‌نظران در مسایل سلامت دهان رسید.

  یافته‌ها: مشخصه‌های سیستم ارایه خدمت در کشورهای منتخب و ایران مشترک است؛ اما عملکرد آن‌ها متفاوت می‌باشد. در ایران به منظور تأمین نیازهای درمانی، بسته خدمتی پایه، با تأکید بر خدمات پیشگیری می‌بایست طراحی شود. بسته مذکور باید جزو خدمات تحت پوشش صندوق‌های بیمه ملی سلامت قرار گیرد. کلینیک‌های دندان‌پزشکی ویژه‌ای باید طراحی شوند که در آن دندان‌پزشک یا بهداشت‌کار معاینات دوره‌ای،خدمات پیشگیری و ارجاع را در قالب پرداخت سرانه به مراجعین ارایه نمایند. دندان‌پزشکان بخش خصوصی در قالب پرداخت به ازای خدمت، سایر خدمات تحت پوشش را به بیماران ارجاعی ارایه نمایند. مالیات و حق بیمه مناسب‌ترین روش تأمین مالی سیستم است و به منظور تداوم استفاده از مزایای بیمه معاینات دوره‌ای می‌بایست اجباری گردد.

  نتیجه‌گیری: پوشش تمامی اقشار جامعه از طریق صندوق‌های بیمه ملی، تهیه بسته خدمتی هدفمند با تأکید بر مراقبت‌های پیشگیری، تشویق بخش خصوصی به مشارکت، تأمین مالی خدمات از طریق منابع دولتی، حق بیمه و مالیات، مؤلفه‌های اساسی در طراحی الگوی مناسب سیستم مراقبت از سلامت دهان در ایران است.

 

واژه‌های کلیدی: بیمه، سلامت دهان، ایران
متن کامل [PDF 479 kb]   (1114 دریافت)    

دریافت: ۱۳۹۲/۱۲/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۲/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bayat F, Ebnahmady A, Samadzadeh H, Khoshnevisan MH. A Comparative Study of Oral Health Care Systems and Insurance Models in Selected Countries for Development of Suitable Iranian Model . Hakim Health Sys Res . 2014; 17 (1) :1-14
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1240-fa.html

فریبرز بیات ، آرزو ابن‌احمدی ، حمید صمدزاده ، محمدحسین خوشنویسان . مطالعه تطبیقی سیستم‌های مراقبت از سلامت دهان و مدل‌های بیمه‌ای در چند کشور برای ارایه الگوی مناسب در ایران. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1393; 17 (1) :1-14

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1240-fa.htmlدوره 17، شماره 1 - ( بهار 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.12 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 3933