[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 17، شماره 1 - ( بهار 1393 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 15-21 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی فرآیند درخواست و دریافت نتایج آزمایش‌ها از دیدگاه پرستاران قبل و بعد از نصب سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS)
لیلا احمدیان، الناز قاسمی، رضا خواجوئی
، r.khajouei@yahoo.com
چکیده:   (6685 مشاهده)

 

  دریافت: 5/1/92 پذیرش: 23/10/92

  مقدمه: پیشرفت تکنولوژی و توسعه سیستم‌های اطلاعات سلامت، نوید بهبود فرآیندهای مراقبتی بیماران را داده است. فرآیند درخواست و دریافت نتایج آزمایش‌ها از جمله این فرآیندهاست. این مقاله به مطالعه این فرآیند از دیدگاه پرستاران قبل و بعد از نصب سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS) پرداخته است.

  روش کـار: این پژوهش یک مطالعه توصیفی- مقطعی است. نمونه پژوهش منطبق با جامعه آن و شامل پرستاران بخش اورژانس بود که تجربه کار با سیستم دستی (کاغذی) و کامپیوتری را داشتند. گردآوری اطلاعات به روش مصاحبه، در مورد فرآیند درخواست و دریافت نتایج آزمایش‌ها در سیستم دستی و کامپیوتری انجام شد و مزایا و معایب هر دو روش بررسی گردید. همچنین دیدگاه پرستاران نسبت به نقش HIS در بهبود این فرآیند با استفاده از یک پرسشنامه بررسی شد. روایی پرسشنامه از روش روایی محتوا به دست آمد. پس از تجزیه و تحلیل داده‌ها، نمودار فرآیند هر دو روش ترسیم و مقایسه گردید.

  یافته‌ها: فرآیند کامپیوتری درخواست و دریافت آزمایش نسبت به روش دستی دارای تعداد بیشتری مرحله بود. اما پرستاران مزایای بیشتر و معایب کمتری برای این روش برشمردند. از دیدگاه پرستاران، HIS باعث کاهش بار کاری (85%)، افزایش سرعت و دقت (85%)، سهولت انجام کار (90%) و کاهش زمان کلی فرآیند درخواست و دریافت نتایج آزمایش‌ها (70%) می‌شود.

  نتیجه‌گیری: اگر چه از برخی جها ت، سیستم کامپیوتری نیاز به ارتقا دارد، در مجموع، HIS باعث بهبود فرآیند درخواست و دریافت آزمایش نسبت به دوره قبل از نصب HIS شده است.

واژه‌های کلیدی: HIS، فرآیند، آزمایش، پرستاران، ارزیابی
متن کامل [PDF 176 kb]   (927 دریافت)    

دریافت: ۱۳۹۲/۱۲/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۲/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahmadian L, Ghasemi E, Khajouei R. Evaluating the Process of Requesting and Collecting Laboratory Test Results from Nurses’ Viewpoints before and after HIS Implementation . Hakim Health Sys Res . 2014; 17 (1) :15-21
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1241-fa.html

لیلا احمدیان ، الناز قاسمی ، رضا خواجوئی . ارزیابی فرآیند درخواست و دریافت نتایج آزمایش‌ها از دیدگاه پرستاران قبل و بعد از نصب سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS). مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1393; 17 (1) :15-21

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1241-fa.htmlدوره 17، شماره 1 - ( بهار 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 3933