[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 17، شماره 1 - ( بهار 1393 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 29-33 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی سریع نظام ثبت وقایع حیاتی و نظام آمار حیاتی (تولد و مرگ) ایران بر اساس چارچوب سازمان جهانی بهداشت
سعیده آقامحمدی، الهه کاظمی، اردشیر خسروی
، Khosravi-a@health.gov.ir
چکیده:   (6282 مشاهده)

  دریافت: 26/3/92 پذیرش: 3/11/92

 

  مقدمه: اطلاعات ثبت وقایع حیاتی مهم‌ترین منبع داده‌های آمار حیاتی هستند؛ ولی این نظام‌ها معمولاً در بسیاری از کشورهای جهان سوم ضعیف و ناکامل می‌باشند. هدف این مطالعه ارزیابی سریع نظام ثبت وقایع حیاتی و نظام اطلاعات حاصل از آن در خصوص تولد و مرگ در ایران بر اساس مدل پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت می‌باشد.

  روش کـار: ابزار مورد استفاده در این ارزیابی سریع، پرسشنامه‌ای مشتمل بر 25 سؤال در خصوص عملکرد نظام وقایع ثبت و آمار حیاتی در 11 حیطه می‌باشد. برای پاسخ به هر سؤال، کشورها می‌توانند از بین چهار سناریوی طراحی شده برای هر سؤال، یکی را که با شرایط نظام ثبت وقایع حیاتی آن کشور همخوانی دارد انتخاب نمایند.

  یافته‌ها: حیطه‌های مربوط به منبع و زیرساخت‌های ثبت، سازمان‌دهی و وظایف نظام آمار حیاتی و ذخیره‌سازی و انتقال داده‌ها با کسب 100% امتیازات، بیشترین درصد امتیازات را به خود اختصاص داد. فعالیت‌های مربوط به طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها با کسب 33% امتیازات و مدارک و آموزش کدگذاران، کیفیت کدگذاری و فعالیت‌هایی که بر کیفیت داده‌های علت مرگ تأثیر دارد با کسب 50% امتیازات، کمترین درصد امتیازات را به خود اختصاص دادند. در مجموع، امتیاز نهایی برای وضعیت نظام ثبت وقایع حیاتی و نظام آمار حاصل از آن، 61 امتیاز معادل 33/81% امتیازات بود. این امتیاز، نشان دهنده وضعیت نامتناسب نظام ثبت و آمار وقایع حیاتی کشور می‌باشد.

  نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج ارزیابی، بیشترین نقاط ضعف نظام وقایع ثبت و آمار حیاتی کشورمان، در حیطه‌های مرتبط با کیفیت داده‌های مرگ و کدگذاری علت‌های مرگ می‌باشد. لازم است جهت برطرف کردن ضعف‌های شناخته شده در این زمینه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های لازم صورت پذیرد.

واژه‌های کلیدی: وقایع حیاتی، آمار حیاتی، ارزیابی سریع، نظام ثبت احوال
متن کامل [PDF 204 kb]   (854 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی |
دریافت: ۱۳۹۲/۱۲/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۲/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aghamohammadi S, Kazemi E, Khosravi A. Rapid Assessment of National Civil Registration and Vital Statistics System (Death and Birth) in Iran based on WHO Framework . Hakim Health Sys Res . 2014; 17 (1) :29-33
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1243-fa.html

سعیده آقامحمدی ، الهه کاظمی ، اردشیر خسروی . ارزیابی سریع نظام ثبت وقایع حیاتی و نظام آمار حیاتی (تولد و مرگ) ایران بر اساس چارچوب سازمان جهانی بهداشت. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1393; 17 (1) :29-33

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1243-fa.htmlدوره 17، شماره 1 - ( بهار 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.13 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3862