[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1394 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 130-138 برگشت به فهرست نسخه ها
سنجش تمایل به پرداخت بیمه درمان مکمل با استفاده از روش ارزش‎گذاری مشروط در شهر کرمان
بهزاد محمدی، رضا گودرزی، محمدرضا امیراسماعیلی، محسن بارونی
، Rgoudarzi@yahoo.com
چکیده:   (5053 مشاهده)

دریافت: 16/12/93   پذیرش: 7/3/94

مقدمه: در کشورهای در حال توسعه، پرداخت از جیب خدمات سلامت سهم بسزایی دارد. یکی از راه‌های ارایه شده برای مقابله با این مشکل، بیمه‌های درمانی هستند. با توجه به پیشرفت‌های روز افزون درمانی، امکان ارایه تمامی خدمات در قالب یک بیمه درمان پایه امکان‌پذیر نمی‌باشد و بسیاری به استفاده از بیمه‌های درمان مکمل روی می‌آورند. این مطالعه سعی می‌کند با ایجاد یک بازار فرضی، تمایل به پرداخت و تقاضای بیمه درمان مکمل را به دست آورد.

روش کـار: این مطالعه با استفاده از روش نمونه‌گیری چند مرحله‌ای (Multi-Stage Sampling)، 1023 سرپرست خانوار شهر کرمان را مورد بررسی قرار داد. برای سنجش تمایل به پرداخت افراد از روش پیشنهاد قیمت تکراری استفاده شد و از رگرسیون چندمتغیره خطی به روش حداقل مربعات معمولی (OLS)، برای تخمین تقاضای بیمه درمان مکمل و عوامل مؤثر بر آن استفاده گردید. با استفاده از نرم‌افزار STATA، از آزمون VIF جهت بررسی هم خطی و از آزمون برویش-پاگان جهت بررسی ناهمسانی واریانس داده‌ها استفاده شد.

یافته‌ها: متوسط تمایل به پرداخت برای بیمه درمان مکمل به ازای هر نفر در هر ماه مبلغ 76155 ± 4/220156 ریال به دست آمد. ریسک‌گریزی، درآمد خانوار، وضعیت پوشش بیمه پایه‌ای، وضعیت اشتغال و وضعیت تأهل از عوامل مؤثر بر تمایل به پرداخت افراد بود. همچنین کشش قیمتی تقاضای بیمه درمان مکمل 54/1- به دست آمد. ریسک‌گریزی افراد، بیشترین تأثیر را در تقاضای بیمه درمان مکمل داشت و خطر ابتلا به بیماری (ریسک افراد) تأثیر معناداری بر تقاضای بیمه درمان مکمل نداشت.

نتیجه‌گیری: از دیدگاه سیاست‌گذاری، می‌توان میزان تمایل به پرداخت را به عنوان معیاری جهت تعیین حق بیمه مبتنی بر جامعه به کار برد. همچنین می‌توان گفت صندوق‌های بیمه‌ای اختیاری با شناسایی تمایل به پرداخت افراد ریسک‌گریز علاوه بر تجمیع یا انباشت خطر، می‌توانند مواجهه با خسارت‌های مالی بزرگ را کاهش دهند.

واژه‌های کلیدی: تمایل به پرداخت، بیمه درمان مکمل، تابع تقاضا، کرمان
متن کامل [PDF 213 kb]   (850 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی |
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۵/۱/۱۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadi B, Goudarzi R, Amiresmaili MR, Barouni M. Measuring Willingness to Pay for Supplemental Health Insurances by Contingent Value Method in Kerman . Hakim Health Sys Res . 2015; 18 (2) :130-138
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1512-fa.html

محمدی بهزاد، گودرزی رضا، امیراسماعیلی محمدرضا، بارونی محسن. سنجش تمایل به پرداخت بیمه درمان مکمل با استفاده از روش ارزش‎گذاری مشروط در شهر کرمان. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1394; 18 (2) :130-138

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1512-fa.htmlدوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.12 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3960