[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 22، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 181-189 برگشت به فهرست نسخه ها
چالش‌های حقوقی جذب سرمایه‌گذاری خارجی در تولید و ساخت دارو
طاهر موهبتی زهان، عبدالرضا برزگر، محسن نجفی خواه
دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد ، ashoorijad@yahoo.com
چکیده:   (318 مشاهده)
مقدمه: با توجه به مزیتهای ایران برای تولید و ساخت دارو و ظرفیتهای منطقه، سرمایهگذاری خارجی در این حوزه راهکاری برای تحقق سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی در زمینه‌‌ی حمایت همهجانبه و هدفمند از صادرات کالا و خدمات است.
روش کار: در مطالعهی حاضر، برای اولین بار از طریق سه مرحلهی گردآوری احکام قانونی، تنقیح قوانین و مقررات برای شناخت احکام معتبر از نامعتبر و بررسی و تحلیل احکام معتبر در حوزهی سرمایهگذاری خارجی در تولید و ساخت دارو، مجوزها و مراحلی که سرمایهگذار خارجی مستلزم اخذ یا طی کردن آن است، استخراج شد تا ضمن احصاء، آثار آنها بر تسهیل سرمایهگذاری خارجی تحلیل شود.
یافتهها: برای سرمایهگذاری در تولید و ساخت دارو، علاوه بر مجوزها و ترتیبات عام سرمایهگذاری خارجی مقرر در قانون تشویق و حمایت سرمایهگذاری خارجی، اخذ مجوزهای خاص که در قوانین و مقررات مختلف پراکنده هستند، ضروری مینماید. بنابراین پراکندگی قوانین و تعدد مجوزها و مراحل، جذب سرمایه خارجی را دشوار میکند. در چنین شرایطی، تکلیف به انتشار مجوزهای کسبوکار و محدود شدن مجوزها به موارد منتشرشده مندرج در قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی نتوانسته اثربخشی لازم را داشته باشد.
نتیجهگیری: برای حذف مراحل، مجوزها و مراجع صدور مجوز غیرضروری و همچنین، کاهش بار قوانین و مقررات پراکنده، راهکارهایی مانند الکترونیکیکردن فرآیند صدور مجوزها، تنقیح و تدوین قانون جامع سلامت و اجرای دقیق مادهی 7 قانون اجرای سیاستهای اصل 44 و مواد 6 و 7 قانون تشویق و حمایت از سرمایهگذاری خارجی میتواند موردتوجه سیاستگذاران قرار گیرد.
 
واژه‌های کلیدی: صنایع دارویی، سیاستهای سلامت، سرمایه گذاری، جنبه های حقوقی، رویه های غیرضروری
متن کامل [PDF 378 kb]   (60 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۲/۵ | انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohebati zehan T, Barzegar A, Mirzadeh Kohshahi N. Legal Challenges of Encouraging Foreign Investment in Pharmaceutical Manufacturing. Hakim Health Sys Res . 2019; 22 (3) :181-189
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1708-fa.html

موهبتی زهان طاهر، برزگر عبدالرضا، نجفی خواه محسن. چالش‌های حقوقی جذب سرمایه‌گذاری خارجی در تولید و ساخت دارو. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1398; 22 (3) :181-189

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1708-fa.htmlدوره 22، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.13 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4090