[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 19، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) ::
جلد 19 شماره 3 صفحات 170-178 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین عوامل تسهیل‌کننده و بازدارنده‌ی توانمندی زنان در شیردهی: یک مطالعه کیفی
زینب حیدری، ماهرخ کشوری، شهناز کهن*
اصفهان،خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشکده پرستاری و مامایی، گروه مامایی و بهداشت باروری، تلفن : ۳۷۹۲۷۵۳۲-۰۳۱ نمابر ۳۶۶۹۹۳۹۸-۰۳۱ ، kohan@nm.mui.ac.ir
چکیده:   (1162 مشاهده)

مقدمه: توانمندی زنان یکی از اهداف توسعه هزاره و عاملی در دستیابی به رفاه جهانی است. توانمندی در شیردهی نقش کلیدی در ارتقا شیردهی دارد و شناسایی عوامل آن می تواند در بهبود وضعیت شیردهی کمک کننده باشد. این مطالعه با هدف تبیین عوامل توانمندی در شیردهی طراحی و انجام شد.
 
روش کار: این پژوهش با رو کیرد یکفی و به شیوه تحلیل محتوی مرسوم انجام شد. تعداد 39 مشارکت کننده ) 18 مادر، 5  فرد کلیدی خانواده و 16 پرسنل مشاوره شیردهی( در قالب 33 مصاحبه فردی و 2 جلسه بحث گروهی متمرکز در پژوهش شرکت داشتند. تحلیل داده ها همزمان با جمع آوری داده ها و با استفاده از روش Hiseh و Shannon انجام شد.
 
یافته ها: تحلیل داده ها منجر به ظهور 3 طبقه اصلی عوامل سیستم سامت، عوامل فردی و خانوادگی و عوامل فرهنگی و اجتماعی شد که نشا ندهنده ی عوامل توانمندی در شیردهی از دیدگاه مشارکت کنندگان است.
 
نتیجه گیری: از دیدگاه مشارکت کنندگان، ارایه خدمات شیردهی در بیمارستان، وجود واحدهای مشاوره شیردهی در مراکز بهداشتی و توصیه ها و اطلاعات متناقص سیستم سامت درباره شیردهی از عوامل کلیدی توانمندی در شیردهی است.
 
همچنین، خودکارامدی مادر در شیردهی و کمک و حمایت خانواده از شیردهی، نقش مهمی در تقویت توانمندی در شیردهی دارند. به عاوه، وجود باور مثبت فرهنگی نسبت به شیردهی و آموزش و اطاع رسانی همگانی توانمندی در تداوم شیردهی را تسهیل می نماید. توصیه می شود جهت بهبود وضعیت تغذیه با شیر مادر برنامه های همه جانبه با رویکرد توانمندسازی در شیردهی مورد توجه قرار گیرد.

گل واژگان: توانمندی، شیردهی، مطالعه کیفی
واژه‌های کلیدی: توانمندی، شیردهی، مطالعه کیفی
متن کامل [PDF 342 kb]   (302 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zeinab Heidari, Mahrokh Keshvari, Shahnaz Kohan. Exploring the Facilitateing and Preventing Factors in Breastfeeding: A Qualitative Study. Hakim Health Sys Res . 2016; 19 (3) :170-178
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1738-fa.html

زینب حیدری ، ماهرخ کشوری ، شهناز کهن . تبیین عوامل تسهیل‌کننده و بازدارنده‌ی توانمندی زنان در شیردهی: یک مطالعه کیفی. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1395; 19 (3) :170-178

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1738-fa.htmlدوره 19، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.14 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3789