[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1384 ) ::
جلد 8 شماره 2 صفحات 31-36 برگشت به فهرست نسخه ها
تاب آوری در برابر وابستگی به مواد در پسران مردان وابسته و غیر وابسته به مواد
دکتر منصوره کیانی‌دهکردی، دکتر حسن رفیعی، دکتر مرسده سمیعی، دکتر مسعود کریملو، دکتر بهروز دولتشاهی، دکتر محمد بینازاده
، M_K_D_MD@yahoo.com
چکیده:   (23768 مشاهده)

مقدمه: فرزندان افراد وابسته به مواد بیشتر از دیگران در معرض خطر وابستگی به مواد قرار دارند. هدف این پژوهش بررسی برخی عوامل تاب‌آوری در برابر وابستگی به مواد در این افراد و مقایسه آنها با این عوامل در افراد دارای پدر غیر وابسته به مواد می ‌ باشد.

روش‌کار: افراد مذکری که به مراکز درمان وابستگی به مواد ، مراجعه می‌کردند و دارای پدری وابسته (به مواد) و برادری غیروابسته بودند، در این بررسی شرکت داده ‌شدند. گروه تاب آور (افرادی که علی رغم داشتن پدر وابسته دچار وابستگی نشده بودند) از بین برادران غیر وابسته گروه مذکور انتخاب می‌شدند. دو گروه کنترل دیگر پدر غیر وابسته داشتند که یک گروه خود وابسته و گروه دیگر غیر وابسته بودند. از هر چهار گروه اطلاعاتی درباره وضعیت جمعیت ‌شناختی و عوامل عینی و مداخله پذیر تاب آوری پرسیده و ثبت شد. این عوامل شامل تحصیلات، شبکه دوستان، کنترل خانواده بر فرد و داشتن راهنمای بزرگسال غیرخویشاوند بودند.

یافته‌ها: از میان عوامل مزبور، بیرون ماندن از خانه تا دیروقت بدون اجازه والدین و بیرون ماندن از خانه تا دیر وقت به مدت بیش از یک شب با اجازه والدین، درافراد وابسته دارای پدر وابسته به طور معناداری بیشتر از افراد تاب‌آور بود. همچنین تعداد دوستان صمیمی غیر وابسته در محل کار، نسبت آن به تعداد کل دوستان صمیمی محل کار، بیرون ماندن از خانه‌ تا دیروقت با و بدون اجازه والدین، و بیرون ماندن از خانه تا دیر وقت به مدت بیش از یک شب بدون اجازه والدین، در افراد وابسته دارای پدر غیر وابسته به مواد به مقدار معناداری به ترتیب در سه ویژگی اول کمتر در ویژگی آخر بیشتر از افراد غیر وابسته دارای پدر غیر وابسته بود .

نتیجه‌گیری: نظارت والدین در هر دو گروه دارای پدر وابسته و غیر وابسته به مواد و نیز روابط صمیمانه عاری از وابستگی به مواد درگروه دارای پدر غیر وابسته، در محافظت از فرد در برابر وابستگی نقش دارند.

 

گل‌ واژگان: وابستگی به مواد، تاب آوری، نظارت والدین، روابط صمیمانه.

واژه‌های کلیدی: وابستگی به مواد، تاب آوری، نظارت والدین، روابط صمیمانه
متن کامل [PDF 250 kb]   (4216 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Resiliency against substance dependency in the male offspring of dependent and non- dependent fathers. . Hakim Health Sys Res . 2005; 8 (2) :31-36
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-287-fa.html

دکتر منصوره کیانی‌دهکردی ، دکتر حسن رفیعی ، دکتر مرسده سمیعی ، دکتر مسعود کریملو ، دکتر بهروز دولتشاهی ، دکتر محمد بینازاده . تاب آوری در برابر وابستگی به مواد در پسران مردان وابسته و غیر وابسته به مواد. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1384; 8 (2) :31-36

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-287-fa.htmlدوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1384 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4090