[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 8، شماره 3 - ( پائيز 1384 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 25-30 برگشت به فهرست نسخه ها
حساسیت و ویژگی علایم پوستی و عروقی در تشخیص اسکرودرمی محدود
دکتر فرهاد غریب‌دوست، دکتر سیدآرش طهرانی‌بنی‌هاشمی، دکتر ماندانا رضازاده
چکیده:   (87240 مشاهده)

مقدمه: درگیری پوستی و عروقی جز و تظاهرات اصلی و اولیه اسکلرودرمی محدود است که می تواند در تشخیص این بیماری در مراحل اولیه و به دنبال آن شروع درمان قبل از پیشرفت ضایعات فیبروتیک در پوست و احشاء داخلی کمک کننده باشد. هدف از انجام مطالعه تعیین حساسیت و ویژگی تظاهرات پوستی و عروقی به منظور تشخیص بیماری اسکلرودرمی محدود بود.

روش کار: 40 بیمار مبتلا به اسکلرودرمی که با معیار ACR (انجمن روماتولوژی آمریکا) تشخیص آنها مسجل شده بود، از بین مراجعه کنندگان به درمانگاه کلاژن واسکولار مرکز تحقیقات روماتولوژی همراه با 40 بیمار مبتلا به سایر بیماریهای کلاژن واسکولار و 40 نفر افراد سالم انتخاب و از نظر وجود علایم پوستی آکروسیانوز، آکرواستئولیز، گانگرن، پدیده رینود، زخم‌های گوده‌گذار1 ، تلانژکتازی بیش از 5 عدد در صورت و کف دست، هیپوپیگمانتاسیون، هیپرپیگمانتاسیون، قطر عمودی و افقی دهان و تعداد چین ‌ های شعاعی اطراف دهان بررسی گردیدند.

نتایج: میانگین سن در مبتلایان به اسکلرودرمی و افراد سالم 40 سال و در سایر بیماریهای کلاژن واسکولار 36 سال بود. سن افراد در گروه ‌ های مورد بررسی بین 70-14 سال متغیر بود. همچنین در هر سه گروه، بیش از 95% افراد مورد مطالعه را زنان تشکیل می ‌ دادند. سه گروه مورد مطالعه از نظر سن و نسبت مرد به زن اختلاف آماری معنی ‌ داری نداشتند. بیماران اسکلرودرمی بطور متوسط 7 سال و 7 ماه از بیماریشان می ‌ گذشت. از میان تظاهرات پوستی مختلف، رینود و زخم گوده گذار به ترتیب با 5/97% و 5/82% بیشترین حساسیت و آکروسیانوز و آکرواستئولیز به ترتیب با 5% و 5/12% کمترین حساسیت را در تشخیص اسکلرودرمی داشتند. در تشخیص مبتلایان به اسکلرودرمی از افراد سالم، علا ی م پوستی آکروسیانوز، آکرواستئولیز، گانگرن، زخم گوده گزار ، تلانژکتازی بیش از 5 عدد در صورت و کف دست، هیپوپیگمانتاسیون، هیپرپیگمانتاسیون همگی ویژگی 100% داشتند. در تشخیص مبتلایان به اسکلرودرمی از مبتلایان به سایر بیماری ‌ های کلاژن واسکولار نیز علایم فوق ویژگی 100% داشتند. ویژگی رینود در تشخیص بیمار اسکلرودرمی از فرد سالم 5/97% و از مبتلایان به سایر بیماری ‌ های کلاژن واسکولار 70% بود.

به منظور پیدا کردن بهترین نقطه جداسازی 2 برای قطر عمودی و افقی دهان و تعداد چین ‌ های دهانی از منحنی ROC استفاده گردید که بیشترین سطح زیر منحنی برای تشخیص بیماران اسکلرودرمی از افراد دو گروه دیگر متعلق به تعداد چینهای دهانی بود.

نتیجه‌گیری: با توجه به حساسیت و ویژگی بالای پدیده رینود و شروع تظاهر این علامت در مراحل ابتدایی بیماری، می ‌ توان آن را به عنوان پدیده قابل قبول برای غربالگری بیماران تلقی نمود. برای قضاوت صحیح در مورد ویژگی علا ی م هیپرپیگمانتاسیون و هیپوپیگمانتاسیون مطالعه ‌ ای با گروه کنترلی شامل بیماران پوستی و در مورد علا ی م آکروسیانوز، آکرواستئولیز و گانگرن نیاز به گروه کنترل شامل بیماریهای عروقی مثل واسکولیت ‌ ها، آترواسکلروز، انسدادهای شریانی حاد و ترومبو آنژئیت ابلیتران می ‌ باشد.

 

واژه‌های کلیدی: اسکلرودرمی محدود، حساسیت، ویژگی، تظاهرات پوستی، تظاهرات عروقی .
متن کامل [PDF 283 kb]   (5191 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sensitivity and specificity of the vascular and skin manifestations of limited scleroderma . . Hakim Health Sys Res . 2005; 8 (3) :25-30
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-296-fa.html

دکتر فرهاد غریب‌دوست ، دکتر سیدآرش طهرانی‌بنی‌هاشمی ، دکتر ماندانا رضازاده . حساسیت و ویژگی علایم پوستی و عروقی در تشخیص اسکرودرمی محدود. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1384; 8 (3) :25-30

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-296-fa.htmlدوره 8، شماره 3 - ( پائيز 1384 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.14 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4001