[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1385 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 28-33 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی اثرات ضدقارچی داروهای گریزئوفولوین و تربینافین علیه برخی از گونه‌های شایع درماتوفیتی در شرایط آزمایشگاهی
نسرین امیررجب، دکتر معصومه شمس قهفرّخی، دکتر علی قجری، دکتر مهدی رزاقی ابیانه
، shamsm@modares.ac.ir
چکیده:   (28721 مشاهده)

مقدمه: درماتوفیت‌ها گروه تخصص یافته‌ای از قارچ‌های کراتینوفیلیک هستند که قادر به تهاجم در نواحی غیرزنده شاخی پوست تحت عنوان استراتوم کورنئوم می‌باشند. در تحقیق حاضر، اثرات ضد قارچی دو داروی تربینافین وگریزئوفولوین بر علیه استرین‌های استاندارد و بومی درماتوفیت‌ها در شرایط آزمایشگاهی بررسی گردید.

روش‌‌کار: روش تهیه رقت در آگار جهت تعیین فعالیت ضد‌قارچی ترکیبات فوق الذکر مورد استفاده قرار گرفت. استرین‌های قارچی در حضور غلظت‌‌های مختلف ترکیبات مذکور در محیط سابورو دکستروز آگار کشت داده شدند و مقادیر MIC و MFC هر یک از آنها به طور جداگانه تعیین شد.

یافته‌ها: تمامی ترکیبات مورد استفاده، رشد کلیه درماتوفیت‌ها را از طریق وابسته به غلظت مهار کردند. مقادیر MIC تربینافین و گریزئوفولوین برای تمامی درماتوفیت‌های تحت بررسی به ترتیب در محدوده 165/0-005/0 میکروگرم در میلی‌لیتر و 5/12-78/0 میکروگرم در میلی‌لیتر محاسبه شد. مقادیر MFC ترکیبات مذکور نیز به ترتیب برابر 33/0 میکرو‌گرم در میلی‌لیتر و 200-25 میکرو‌گرم در میلی‌لیتر تعیین شد.

نتیجه‌گیری: براساس نتایج بدست آمده در تحقیق حاضر، تربینافین بیشترین تاثیر ضد‌قارچی را بر علیه میکروسپوروم کانیس 1-MC و میکروسپوروم جیپسئوم5070 PTCC نشان داد؛ در حالی که حداکثر فعالیت گریزئوفولوین بر علیه میکروسپوروم کانیس 1-MC و اپیدرموفیتون فلوکوزوم 1-EF گزارش گردید. در مجموع حداقل غلظت کشندگی داروی تربینافین در غلظت 165/0 میکروگرم در میلی‌لیتر محاسبه شد و دارو فعالیت ضد‌قارچی مناسبی را در غلظت‌های بسیار پایین‌تر در مقایسه با گریزئوفولوین علیه درماتوفیت‌های تحت مطالعه شامل تریکوفیتون منتاگروفایتس، تریکوفیتون روبروم، میکروسپوروم جیپسؤم و اپیدرموفیتون فلوکوزوم نشان دادند.

واژه‌های کلیدی: درماتوفیت‌ها، داروهای ضدقارچی، تربینافین، گریزئوفولوین.
متن کامل [PDF 305 kb]   (5116 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی |
دریافت: ۱۳۸۶/۱۰/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


نسرین امیررجب ، دکتر معصومه شمس قهفرّخی ، دکتر علی قجری ، دکتر مهدی رزاقی ابیانه . ارزیابی اثرات ضدقارچی داروهای گریزئوفولوین و تربینافین علیه برخی از گونه‌های شایع درماتوفیتی در شرایط آزمایشگاهی. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1385; 9 (1) :28-33

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-341-fa.htmlدوره 9، شماره 1 - ( بهار 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3960