[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 9، شماره 2 - ( تابستان 1385 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 12-17 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر تزریق زیرپوستی لیدوکائین 1% در ناحیه لومبوساکرال در کاهش درد حین زایمان
دکتر گیتا شعیبی، دکتر اشرف جمال
، gshoeibi@tums.ac.ir
چکیده:   (44947 مشاهده)

مقدمه: درد در طی زایمان برای خانم‌های باردار یکی از عوامل استرس‌زا محسوب می‌شود. هدف از اجرای این طرح، مقایسه اثر تزریق زیرپوستی لیدوکائین 1% با نرمال سالین در ناحیه لومبوساکرال در کاهش درد حین زایمان و مقایسه عوارض این دو روش است.

روش کار: 70 خانم حامله ترم با ASA I شکم دوم با شرایط یک بار سابقه زایمان طبیعی به یک کارآزمایی بالینی دوسو کور تصادفی شده وارد شدند و به صورت تصادفی در یکی از دو گروه لیدوکائین (تزریق 5/0 میلی‌لیتر لیدوکائین 1%) و یا شاهد (تزریق 5/0 میلی‌لیتر نرمال سالین) قرار گرفتند. داروها بر حسب گروه به صورت زیرپوستی در 4 نقطه در ناحیه لومبوساکرال بیماران به وسیله سرنگ انسولین تزریق شد. درد حین زایمان بیماران با استفاده از مقیاس اندازه‌گیری چشمی در فاصله‌های 15، 40 و 60 دقیقه بعد از تزریق ارزیابی شد.

یافته‌ها: سن، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک مادران و سن بارداری موقع زایمان، در دو گروه اختلاف معنادار نداشت. شدت درد در گروه لیدوکائین در مقایسه با گروه شاهد تفاوت آماری قابل توجهی داشت و در این گروه شدت درد از 15، 40 و 60 دقیقه پس از تزریق به میزان معناداری کمتر از گروه نرمال سالین بود. در گروه نرمال سالین اختلاف معناداری در شدت درد پس از تزریق نسبت به شدت درد قبل از تزریق دیده نشد؛ اما در گروه لیدوکائین تمامی مقادیر شدت درد پس از تزریق به میزان معناداری از شدت درد قبل از تزریق پائین‌تر بودند. هیچ یک از مادران در گروه‌های مورد بررسی در طول مطالعه دچار ناپایداری همودینامیک نشدند و عارضه‌ای نیز در هیچ‌یک از جنین‌های دو گروه دیده نشد.

نتیجه‌گیری: تزریق زیرپوستی 5/0 میلی‌لیتر لیدوکائین 1% در ناحیه لومبوساکرال با ایجاد حداقل تغییرات همودینامیک و یا ایجاد عوارض جانبی با بی‌دردی قابل توجهی همراه است.

واژه‌های کلیدی: تزریق زیرپوستی، درد زایمان، لیدوکائین، نرمال سالین.
متن کامل [PDF 266 kb]   (3286 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی |
دریافت: ۱۳۸۶/۱۰/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The effect of subcutaneous injection of 1% lidocaine in the lumbosacral region on labor pain . Hakim Health Sys Res . 2006; 9 (2) :12-17
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-348-fa.html

دکتر گیتا شعیبی ، دکتر اشرف جمال . بررسی اثر تزریق زیرپوستی لیدوکائین 1% در ناحیه لومبوساکرال در کاهش درد حین زایمان. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1385; 9 (2) :12-17

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-348-fa.htmlدوره 9، شماره 2 - ( تابستان 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4001