[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 9، شماره 3 - ( پائيز 1385 ) ::
جلد 9 شماره 3 صفحات 39-43 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان شاخص Caries free و نیاز درمانی کودکان 5 ساله شهرستان همدان در سال 1383
دکتر بهزاد هوشمند، دکتر سودابه باخور، مهندس سعید امیری، دکتر حمید مظفری
، behzadhoushmand@yahoo.com
چکیده:   (16590 مشاهده)

مقدمه: پوسیدگی دندان در کودکی از دو نظر اهمیت دارد: یکی آن که دوران کودکی، بهترین سال های شکل گیری عادات درست بهداشتی است و دیگری پوسیدگی دندان های شیری با پوسیدگی دندان های دا ی می در سال های مدرسه ارتباط نزدیکی دارد. یکی از اهداف سازمان جهانی بهداشت نیز آن است که تا سال 2010 دندان های90 درصد کودکان 5 ساله باید فاقد پوسیدگی باشند.

روش کار: در راستای این اهداف بر آن شدیم میزان فراوانی کودکان عاری از پوسیدگی (dmf=0 ) پیش دبستانی شهر همدان (با حجم 240 نفر و به روش تصادفی دو مرحله‌‌ای) و عوامل اقتصادی – اجتماعی، بهداشتی و تغذیه‎ای مؤثر بر آن را در یک مطالعه توصیفی – تحلیلی مورد ارزیابی قرار دهیم. برای تعیین پوسیدگی از روش لمسی – بصری (سوند و آینه) استفاده شد و سایر اطلاعات توسط پرسش نامه جمع‌آوری و با استفاده از جداول توافقی و آزمون مجذور کای پیرسون و آزمون دقیق فیشر مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.

یافته‌ها: نتایج حاصله از مطالعه نشان داد که 7/14 درصد از کودکان مورد مطالعه عاری از پوسیدگی بودند و عواملی از قبیل رفتارهای بهداشتی، میزان مصرف تنقلات و شیرینی و مدت زمان مصرف شیر مادر توسط کودک بر روی میزان شاخص عاری از پوسیدگی ت أ ثیر قابل توجهی خواهند داشت (015/0 = p ، 279/0 = p و 15/0 = p ).

نتیجه‌گیری: نتایج حاصله از این مطالعه نشان داد که شاخص موردنظر (7/14 ٪ ) با استاندارد سازمان جهانی بهداشت فاصله زیادی دارد. بنابراین مدی ر ان کلان سلامت در بخش دندان پزشکی در کشور بای ستی راهکار مناسب برای رسیدن به حداقل‌های مناسب را برنامه‌ریزی و در دستور اجرا قرار دهند .

 

واژه‌های کلیدی: عوامل اقتصادی – اجتماعی، پوسیدگی، ر فتار بهداشتی، عوامل تغذیه‌ای.
متن کامل [PDF 252 kb]   (2974 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۱/۲۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Evaluation of caries- free index in 5 year- old children of Hamadan city and dental treatment needs in 2004. Hakim Health Sys Res . 2006; 9 (3) :39-43
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-382-fa.html

دکتر بهزاد هوشمند ، دکتر سودابه باخور ، مهندس سعید امیری ، دکتر حمید مظفری . بررسی میزان شاخص Caries free و نیاز درمانی کودکان 5 ساله شهرستان همدان در سال 1383. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1385; 9 (3) :39-43

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-382-fa.htmlدوره 9، شماره 3 - ( پائيز 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3939