[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 9، شماره 3 - ( پائيز 1385 ) ::
جلد 9 شماره 3 صفحات 58-64 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر عصاره گیاه سیر بر ژیاردیا لامبلیا و ژیاردیا موریس در شرایط برون‌تنی و درون‌تنی
محمد مهدی صفارهرندی، دکتر عبدالحسین دلیمی‌اصل، دکتر فاطمه غفاری فر
، dalimi4@yahoo.com
چکیده:   (28514 مشاهده)

مقدمه: ژیاردیازیس ، عفونت انگلی روده کوچک با انتشار جهانی است که توسط تک‌یاخته ‌تاژک‌داری به نام ژیاردیا لامبلیا در انسان ایجاد می‌شود. این تک‌یاخته یکی از عوامل مهم ایجاد کننده اسهال به‌خصوص در کودکان سنین دبستانی است. درمان شیمیایی این بیماری معمولاً براساس تجویز یکی از سه داروی مترونیدازول، تینیدازول و فورازولیدون صورت می‌گیرد که این داروها اثرات جانبی متعددی دارند. از طرفی گیاه سیر واجد ترکیبات شیمیایی متعددی است و اثرات درمانی بسیاری از این ترکیبات در رابطه با بیماری‌های عفونی به اثبات رسیده است. در این تحقیق عص اره کلروفرمی سیر بر علیه ژیاردیا در دو شرایط برون‌تنی و درون‌تنی مورد ارزیابی قرار گرفت.

روش کار: 4 و 8 میلی گرم از عصاره سیر را به یک میلی لیتر از سوسپانسیون کیست های ژیاردیا موریس و ژیاردیا لامبلیا (واجد 2000 کیست در میلی لیتر) اضافه و در دمای 37 درجه سانتی گراد قرار داده شد. سپس درصد زنده ماندن کیست ها مرتباً هر 60 دقیقه و تا زوال حیات همه کیست ها در گروه آزمون، به کمک ائوزین 1/0 درصد اندازه‌گیری شد. علاوه بر این تعداد 25 سر موش سفید آزمایشگاهی را به ژیاردیا آلوده کرده و آنها را به پنج گروه پنج تایی آزمون و شاهد تقسیم نموده به گروه آزمون دوزهای مختلفی از عصاره سیر خورانده شد و اثر درمانی آن از طریق آزمایش مدفوع و در نهایت با کالبدگشایی و بررسی مستقیم روده مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتایج: نتایج این تحقیق نشان داد که عصاره سیر بر کیست ژیاردیا کاملاً مؤثر است. به علاوه کیست‌های گونه لامبلیا نسبت به عصاره سیر به مراتب حساس تر از گونه موریس است. گرچه درمان موش های آلوده در طی سه روز با دوز 20 و 40 میلی گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن از عصاره سیر باعث بهبودی کامل تمامی موش های گروه آزمون نشد ولی دوز 80 میلی گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن در طی سه روز باعث بهبودی کامل آنها گردید.

 

واژه‌های کلیدی: سیر، ژیاردیا موریس، ژیاردیا لامبلیا، برون‌تنی، درون‌تنی.
متن کامل [PDF 302 kb]   (4189 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۱/۲۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

In vitro and in vivo effects of garlic (Allium sativum) extract on Giardia lamblia and Giardia muris . Hakim Health Sys Res . 2006; 9 (3) :58-64
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-385-fa.html

محمد مهدی صفارهرندی ، دکتر عبدالحسین دلیمی‌اصل ، دکتر فاطمه غفاری فر . بررسی تأثیر عصاره گیاه سیر بر ژیاردیا لامبلیا و ژیاردیا موریس در شرایط برون‌تنی و درون‌تنی. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1385; 9 (3) :58-64

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-385-fa.htmlدوره 9، شماره 3 - ( پائيز 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.14 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3933