[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 12، شماره 2 - ( تابستان 1388 ) ::
جلد 12 شماره 2 صفحات 11-18 برگشت به فهرست نسخه ها
شیرخواران پرخطر مراجعه کننده به مراکز بهداشتی- درمانی شمال و شرق تهران و عوامل مؤثر بر تأخیر تکامل حرکتی آنان
دکتر فرین سلیمانی، دکتر روشنک وامقی، دکتر اصغر دادخواه
، farinir@Yahoo.com
چکیده:   (18035 مشاهده)

مقدمه: به دلیل شیـوع بالاتر اختلالات تکامل در شیرخواران پرخطر و ضرورت پیگیـری‌های بیشتر و متفاوت در آنان در سال‌های اولیه عمر، تعیین عوامل مؤثر در بروز اختلالات تکامل در این شیرخواران در هر جامعه‌ای اهمیت دارد.

روش کـار: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی (مورد– شاهدی) که در سال‌های 85 -1384 انجام شد، 283 شیرخوار شامل 143 نفر مورد و 140 نفر شاهد، از مراکز بهداشتی- درمانی شمال و شرق تهران شرکت نمودند. گروه مورد شیرخواران پر خطری بودند که به علت داشتن یک یا چند عامل خطرساز برای ایجاد تأخیر و یا اختلال تکامل حرکتی ارجاع شده بودند و در معاینه عصبی- تکاملی توسط متخصص کودکان دارای ضریب تکامل حرکتی زیر 70 بودند و 140 شیرخوار از همان مراکز که در این ارزیابی دارای ضریب تکامل حرکتی بالای 70 بودند در گروه شاهد قرار داده شدند. جهت بررسی بیشتر ارتباط عوامل خطر با طبیعی و غیرطبیعی بودن تکامل شیرخوار از نسبت بخت استفاده گردید.

یافته‌ها: دراین مطالعه عوامل ذیل دارای ارتباط معنا‌دار با اختلال تکامل حرکتی بودند: آسفیکسی دوره حوالی تولد‌ (تشنج نوزادی، دیسترس جنینی و آپگار دقیقه بیست با درجه 3-0)، وزن پایین هنگام تولد، تولد پیش از موعد و پارگی زودرس کیسه آمنیوتیک.

نتیجه‌گیری: با توجه به مؤثر بودن عوامل فوق در ایجاد اختلال تکامل حرکتی، در جهت پیشگیری از این عوامل و شناسایی هر چه سریع‌تر شیرخواران دچار تأخیر تکامل و به منظور انجام مداخلات درمانی و توانبخشی به موقع و اقدامات سریع برای این شیرخواران، در نظر گرفتن عوامل مؤثر فوق در سیستم بهداشتی– درمانی لازم است.

 

واژه‌های کلیدی: تکامـل حرکتی، شیر خوار پر خطر، آسفیکسی دوره حوالی تولد، وزن پایین هنگام تولد.
متن کامل [PDF 272 kb]   (3174 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۸/۷/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

High Risk Infants Referred to Health-Care Centers in North and East of Tehran and Risk Factors of Motor Developmental Delay . Hakim Health Sys Res . 2009; 12 (2) :11-18
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-506-fa.html

دکتر فرین سلیمانی ، دکتر روشنک وامقی ، دکتر اصغر دادخواه . شیرخواران پرخطر مراجعه کننده به مراکز بهداشتی- درمانی شمال و شرق تهران و عوامل مؤثر بر تأخیر تکامل حرکتی آنان. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1388; 12 (2) :11-18

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-506-fa.htmlدوره 12، شماره 2 - ( تابستان 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3933