[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 14، شماره 1 - ( بهار 1390 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 16-22 برگشت به فهرست نسخه ها
الگوی اپیدمیولوژی غرق‌شدگی در استان مازندران- استفاده از منابع اطلاعاتی چندگانه
سمانه اکبرپور، دکتر حمید سوری، دکتر اردشیر خسروی، دکتر خسرو قاسمپور، علی دیوسالار
، hsoori@yahoo.com
چکیده:   (16866 مشاهده)

  مقدمه: با توجه به همجواری استان مازندران با دریای خزر و ورود مهمان‌های زیاد به این استان برای استفاده از دریا، و از طرفی کمبود اطلاعات موجود در خصوص غرق‌شدگی، به نظر می‌رسد بررسی وضعیت اپیدمیولوژیک غرق‌شدگی در استان مازندران برای برنامه‌ریزی صحیح‌تر در زمینه پیشگیری و کنترل آن ضروری باشد.

  روش کار: این بررسی توصیفی با کمک گرفتن از منابع اطلاعاتی مختلف غرق‌شدگی در استان مازندران انجام شده‌است. بعد از استخراج اطلاعات از منابع مختلف و خارج کردن موارد تکراری، نتایج گزارش شد.

  یافته‌ها: بعد از در کنار هم قرار دادن اطلاعات سازمان‌های مختلف مشخص شد که تعداد 273 نفر (2/91% مرد و 8/8% زن) در طول سال 1387 در استان مازندران به علت غرق‌شدگی فوت شده‌اند. میانگین سنی افراد 3/25 سال (انحراف معیار 7/11) بود. 175 نفر مهمان و مابقی از ساکنین استان بوده‌اند. در بررسی زمان و مکان رخداد حادثه مشخص شد که بیشترین موارد (4/93%) در دریای استان و در ماه مرداد (33%) رخ داده‌اند. میزان مرگ غرق‌شدگی در ساکنین استان با خارج کردن میزان مربوط به افراد مهمان برابر با 3/3 در هر 100هزار نفر محاسبه شد.

  نتیجه‌گیری:  با توجه به اینکه بیشترین مکان برای رخداد خطر مناطق خارج از طرح دریای استان می‌باشد، به نظر می‌آید باید تلاش بیشتری برای بهسازی و گسترش سواحل محافظت شده دریا صورت گیرد. هم چنین آموزش افراد برای عدم شنا در مناطق خارج از طرح دریا، نصب علایم هشدار دهنده خطر نیز می‌توانند پیشگیری‌کننده باشند.

 

واژه‌های کلیدی: غرق‌شدگی، مازندران، اپیدمیولوژی
متن کامل [PDF 403 kb]   (1594 دریافت)    

دریافت: ۱۳۹۰/۳/۲۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Akbarpour S, Soori H, Khosravi A, Ghasempouri KH, Divsalar A. Epidemiological Pattern of Drowning in Mazandaran Province . Hakim Health Sys Res . 2011; 14 (1) :16-22
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-776-fa.html

سمانه اکبرپور ، دکتر حمید سوری ، دکتر اردشیر خسروی ، دکتر خسرو قاسمپور ، علی دیوسالار . الگوی اپیدمیولوژی غرق‌شدگی در استان مازندران- استفاده از منابع اطلاعاتی چندگانه. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1390; 14 (1) :16-22

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-776-fa.htmlدوره 14، شماره 1 - ( بهار 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 3933