[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 21، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 21 شماره 4 صفحات 313-320 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه تطبیقی مدیریت ترافیک شهری در کاهش تصادفات مناطق تهران با استفاده از روش‌های تحلیل سلسله مراتبی و Delphi
محمدرضا مهماندار، محمد آریانا، احسان خلیلی، توفیق مبادری
راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، ایران ، mhariana62@gmail.com
چکیده:   (707 مشاهده)
مقدمه: روش‌های برنامه‌ریزی برخورد با معضلات ناشی از راه‌بندان‌های طولانی، متاثر از مشکلات جوی، تصادفات، مهندسی معابر و به‌تبع آن آلایندگی‌های ناشی از مسائل مذکور در شهر تهران، که همه‌روزه گریبان‌گیر ساکنین است، جوابگو نبوده و این امر فرصت اقدامات مناسب را از مدیریت حمل‌ونقل و ترافیک شهری سلب می‌کند. امروزه در اکثر کشورها برای نیل به یک مدیریت بهینه در امر حمل‌ونقل، از مطالعات تطبیقی بهره می‌گیرند.
روش کار: پژوهش حاضر با هدف ارتقای وضعیت مدیریت حمل‌ونقل و ترافیک در جهت کاهش تصادفات در مناطق تهران، به شناخت مفهوم مدیریت حمل‌ونقل و ترافیک و مولفه‌های تاثیرگذار بر سطح مدیریت حمل‌ونقل در مناطق 22گانه تهران و در نهایت سطح‌بندی این مناطق برحسب شاخص‌های به‌دست‌آمده پرداخت. وضعیت مدیریت حمل‌ونقل و ترافیک در سطح مناطق 22گانه تهران با روش توصیفی- تحلیلی و با استفاده از تکنیک تحلیل سلسله مراتبی و دلفی و نرم‌افزار Expert Choice مورد ارزیابی قرارگرفت. جامعه آماری مورد مطالعه، شامل خبرگان و صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف ترافیکی و خدمات شهری بود.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که منطقه 13 تهران از لحاظ مدیریت حمل‌ونقل و ترافیک شهری با وزن نهایی 93/3 نسبت به دیگر مناطق در جایگاه بالاتری قرار دارد.
نتیجهگیری: نتایج پژوهش حاضر حاکی از آن است که برای بهینه‌سازی مدیریت حمل‌ونقل و ترافیک شهری در شهر تهران، لازم است اوزان به‌دست آمده برای هر یک از مولفه‌های تاثیرگذار در مناطق شهری به خوبی توجه قرارگرفته، در برنامه‌ریزی‌ها و مدیریت حمل‌ونقل و ترافیک در جهت کاهش تصادفات منظور گردند.
واژه‌های کلیدی: کلیدواژه‌ها: حمل‌ونقل، مدیریت ترافیک، فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP)
متن کامل [PDF 460 kb]   (182 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/8/13 | پذیرش: 1398/2/24 | انتشار: 1398/2/24
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mehmandar M, ariana M, khalili E, mobaderi T. Comparative Study of Urban Traffic Management in Reducing Accidents in Tehran Using Analytic Hierarchy Process and Delphi Methods. Hakim Health Sys Res . 2019; 21 (4) :313-320
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1878-fa.html

مهماندار محمدرضا، آریانا محمد، خلیلی احسان، مبادری توفیق. مطالعه تطبیقی مدیریت ترافیک شهری در کاهش تصادفات مناطق تهران با استفاده از روش‌های تحلیل سلسله مراتبی و Delphi. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1397; 21 (4) :313-320

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1878-fa.htmlدوره 21، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4132