[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 16، شماره 1 - ( بهار 1392 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 72-79 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل اثر اقلیم بر بیماری‌های عفونی کودکان در منطقه بندرعباس
منوچهر فرج‌زاده، آزیتا حیدری
، farajzam@modares.ac.ir
چکیده:   (7954 مشاهده)

  مقدمه: گسترش و تغییر الگوی انتشار بیماری‌های عفونی و واگیر، و بیماری‌هایی که به تغییرات دما حساس‌اند، همه از مخاطرات بهداشتی هستند که در اثر تغییرات آب و هوایی ایجاد می‌شوند. مطالعه شرایط اقلیمی مناطق مختلف کشور، اطلاعات مفیدی را جهت آگاهی از سیر بروز بیماری‌ها در طول سال فراهم می‌نماید. هدف مقاله حاضر بررسی رابطه میان تعداد پذیرفته‌شدگان در بیمارستان با علایم گاستروآنتریت روتاویروسی ( GE ) و متغییرهای اقلیمی ماهانه دما و رطوبت نسبی در منطقه بندرعباس بود.

  روش کار: در این مطالعه تحلیلی- مقطعی، داده‌های هواشناسی مورد نیاز از ایستگاه سینوپتیک بندرعباس تهیه شد. تعداد افراد مبتلا به گاستروآنتریت از میان کودکان زیر پنج سال که در طی سه سال مورد مطالعه به "بیمارستان کودکان" بندرعباس مراجعه نموده بودند انتخاب شدند. با استفاده از روش همبستگی پیرسون، همبستگی هفتگی و ماهانه میان داده‌های هواشناسی و تعداد GE محاسبه شد و با استفاده از روش "رگرسیون خطی چند متغییره"، مدل پیش‌بینی تعداد GE ارایه شد. در نهایت برای پهنه‌بندی خطر وقوع GE در استان، داده‌های اقلیمی و تعداد GE با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی تهیه شد.

  یافته‌ها: بررسی داده‌ها نشان داد که حداقل موارد عفونت روتاویروس با 78 مورد در سال 2008 و حداکثر آن با 403 مورد در سال 2007 بود. بیشترین میزان همبستگی مربوط به پارامتر دما بود و رطوبت نسبی در درجه دوم اهمیت قرار گرفت. همچنین، تعداد GE در فصول سرد سال نسبت به فصول گرم، افزایش بیشتری داشت. حداکثر تعداد GE مربوط به ماه دسامبر با حداقل دمای C ° 12 مشخص شد. پهنه‌بندی خطر وقوع گاستروآنتریت نشان داد که سواحل جاسک و بندر لنگه کم‌تر در معرض خطر بودند و هر چه از کناره خلیج فارس بیشتر به سمت نواحی شمالی استان پیش می‌رفتیم، همراه با کاهش دما خطر شیوع بیماری نیز افزایش می‌یافت، به طوری که حاجی‌آباد به عنوان منطقه پرخطر مشخص شد. ضریب همبستگی بین دمای حداقل، میانگین و حداکثر با بیماری GE به ترتیب برابر 791/0-، 752/0- و 7/0- با 001/0 = p بود. همچنین ضریب همبستگی بین رطوبت نسبی حداقل، میانگین و حداکثر با بیماری GE به ترتیب برابر 332/0- با 073/0= p ، 0169/0- با 371/0= p و 054/0- با 775/0= p بود.

  نتیجه‌گیری: با هر C ° 1 کاهش دمای حداقل، تعداد GE به طور میانگین به میزان 10 نفر افزایش یافت. دمای ایده‌آل برای رشد و فعالیت روتاویروس C ° 13 مشخص شد.

 

واژه‌های کلیدی: تغییرات آب و هوایی، بیماری‌های عفونی، گاستروآنتریت، روتاویروس
متن کامل [PDF 264 kb]   (1154 دریافت)    

دریافت: ۱۳۹۲/۴/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Farajzadeh M, Hydari A. Relationship between Climate changes with Children's Infectious Diseases in Bandar Abbas, Iran . Hakim Health Sys Res . 2013; 16 (1) :72-79
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1134-fa.html

منوچهر فرج‌زاده ، آزیتا حیدری . تحلیل اثر اقلیم بر بیماری‌های عفونی کودکان در منطقه بندرعباس. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1392; 16 (1) :72-79

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1134-fa.htmlدوره 16، شماره 1 - ( بهار 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.14 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4090