:: دوره 19، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) ::
جلد 19 شماره 3 صفحات 163-169 برگشت به فهرست نسخه ها
تمایل به پرداخت خانوارها برای پوشش بیمه خدمات دندانپزشکی: کاربرد روش سؤال باز
مریم معینی، شکوفه‌السادات ممهد، شیرین نصرت‌نژاد، سعید کریمی
، karimi@mng.mui.ac.ir
چکیده:   (2288 مشاهده)
مقدمه: دسترسی به بیمه دندانپزشکی با استفاده‌ی بیشتر از خدمات دندانپزشکی و سلامت دهان و دندان مرتبط است. هدف مطالعه حاضر پاسخگویی به دو پرسش ذیل است: تمایل افراد به پرداخت برای بیمه دندانپزشکی چه میزان است و چه عواملی با این تمایل در ارتباط هستند؟

روش کار: پژوهش حاضرمطالعه‌ای پیمایشی است. جمع‌آوری داده‌ها از طریق پرسشنامه محقق ساخته بر مبنای دستورالعمل ارزش‌گذاری مشروط انجام شد. از روش سؤال باز برای تخمین تمایل به پرداخت در 385 فرد مراجعه‌کننده به کلینیک‌های دندانپزشکی شهر اصفهان در سال 1394 استفاده شد. عوامل مرتبط با میزان تمایل به پرداخت از طریق رگرسیون خطی و با استفاده از نرم‌افزار STATA 11 تحلیل گردید.

یافته‌ها: میانه و میانگین پیراسته 5%تمایل به پرداخت ماهانه هر عضو خانوار برای بیمه خدمات دندانپزشکی به ترتیب برابر با 10000ریال و 156282.4ریال محاسبه شد. نتایج تحلیل رگرسیون نشان‌داد که افراد بالای 40‌سال به‌ صورت معنا‌داری تمایل کمتری به پرداخت برای بیمه خدمات دندانپزشکی داشتند. ارتباط معنا‌داری بین سایر متغیرهای بهداشتی، اقتصادی و جمعیت‌شناختی خانوار با میزان تمایل به پرداخت برای بیمه خدمات دندانپزشکی مشاهده نشد.

نتیجه‌گیری: میزان تمایل به پرداخت خانوارها، راهنمایی برای تعیین حق بیمه خدمات دندانپزشکی برای سیاستگذاران است. با توجه به عدم ارتباط متغیرهای مدل با تمایل به پرداخت برای بیمه دندانپزشکی، گسترش این بیمه نیازمند سیاستگذاری دولتی جهت افزایش آگاهی مردم نسبت به اهمیت سلامت دهان و دندان می‌باشد.

گل واژگان: ارزش‌گذاری مشروط، تمایل به پرداخت، روش سؤال باز، بیمه خدمات دندانپزشکی، خانوار
واژه‌های کلیدی: ارزش‌گذاری مشروط، تمایل به پرداخت، روش سؤال باز، بیمه خدمات دندانپزشکی، خانوار
متن کامل [PDF 358 kb]   (461 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۶


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها