:: دوره 20، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 20 شماره 2 صفحات 73-84 برگشت به فهرست نسخه ها
ابزار خانواده‌محور برای ارزیابی ایمنی منزل برای کودکان
لیلا محمدی‌نیا، حسین ملک‌افضلی* ، داود خراسانی‌زواره، پیام روشنفکر
رییس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران. تلفن: 88364024 ، malek179@gmail.com
چکیده:   (1061 مشاهده)
دریافت: 96/1/21   پذیرش: 96/3/24

چکیده

مقدمه: ایمنی مقوله پیچیدهای است که ارتباط مستقیمی با سلامت دارد،کودکان به دلیل ماهیت کنجکاوی و جستجوگرانه رفتارهایشان خطرآمیز بوده و منجر به آسیب و حتی مرگ آنها میگردد. ایمنی نگرشی است که در رفتار تأثیر داشته و محیط را تا حد ممکن برای کودکان ایمن میسازد بهویژه برای کودکان زیر 5 سال که نیاز به مراقبت بیشتری داردند. این مطالعه با تولید ابزار کمک شایانی به سنجش ایمنی منزل برای کودکان به خانوادهها نموده است.

روش کار: مطالعه حاضرمقطعی بوده با تولید ابزار خودساخته بعد از مرور متون، نظر متخصصین، دلفی و انجام پایلوت ابزار سنجش ایمنی منزل برای کودکان زیر 5 سال را تدوین نموده است. این ابزار در بین خانوادههای منقطه ایوانک با کمک داوطلبین و با نوآوری کارنامه بازخوردی بهصورت جامعه محور انجام گردیده است.

یافتهها: مطالعه حاضرمنجر به تهیه چکلیست 5 حیطهای 84 سؤالی برای سنجش ایمنی منزل برای کودکان است که نتایج بهصورت کارنامه ایمنی انفرادی تنظیم گردید.

نتیجهگیری: ضرورت ارتقاء ایمنی منزل برای کودکان و نیاز به داشتن ابزار سنجش کمی وضعیت ایمنی از نیازهای جامعه است که این چکلیست ارزیابی ایمنی تلاش نموده تا حد امکان از جامعیت و بومی بودن برخوردار باشد و میتواند کمکی برای سیاستگذاران حوزه سلامت در آموزش خانوادهها برای ارتقاء ایمنی وکاهش آسیب کودکان باشد که بهصورت عینی مفهوم ایمنی را در حیطههای مختلف شفاف نموده است.

گلواژگان: ایمنی، کودک، ابزار، خطر، خانوادهمحور
واژه‌های کلیدی: ایمنی، کودک، ابزار، خطر، خانواده‌محور
متن کامل [PDF 432 kb]   (244 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی |
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
 


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها