:: دوره 20، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 20 شماره 2 صفحات 93-98 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت سیستم اطلاعات بیماران دیالیزی کشور
فرخنده اسدی، حمید مقدسی، رضا ربیعی، سمیه ملک‌زاده*
ایران، تهران، شمیران، تجریش، میدان قدس، ابتدای خیابان دربند، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تلفن: 09123127105 ، somayeh_malekzade@yahoo.com
چکیده:   (975 مشاهده)
دریافت: 96/1/25   پذیرش: 96/3/27

چکیده

مقدمه: نیاز متخصصین نفرولوژی به دسترسی سریع به اطلاعات مربوط به دیالیز، با استفاده از سیستم اطلاعات دیالیز برآورده میشود. سیستم اطلاعات دیالیز (DIS)، یک سیستم مدیریت دادههای دیالیز میباشد که بهمنظور بهبود عملکرد بخشهای دیالیز طراحی شده است.

روش کار: در این پژوهش گردآوری دادهها با استفاده از چکلیست و پرسشنامه انجام گردید، سپس اطلاعات حاصل از بررسی وضعیت سیستم اطلاعات بیماران دیالیزی با استفاده از آمار توصیفی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و در قالب یافتههای پژوهش ارایه گردید.

یافتهها: یافتههای پژوهش حاکی از آن است که در حال حاضر یک سیستم اطلاعاتی کامپیوتری یکپارچه بیماران دیالیزی در کشور وجود ندارد وسیستمهای اطلاعات موجود اکثراً از نوع نیمه مکانیزه میباشند.

نتیجهگیری: باعنایت به ضرورت، اهمیت و کاربرد اطلاعات مربوط به بیماران دیالیزی، بهمنظور جلوگیری از اشتباهات، تصمیمگیری برای برنامه درمانی بهتر و عملکردهایی که موجب نتایج بهتر برای بیماران میشود، پیادهسازی سیستم اطلاعات دیالیز بهصورت جامع و یکپارچه میتواند گام مؤثری در جهت ساماندهی اطلاعات بیماران دیالیزی، ارتقاء کیفیت خدمات درمانی ارایه شده به آنان و ارایه تمهیدات لازم جهت اقدامات پیشگیرانه بوده و به تبع آن در نهایت، بهبود سلامت جامعه را در پی خواهد داشت.

گلواژگان: دیالیز، سیستم اطلاعات دیالیز، سیستم مدیریت دیالیز، مدیریت اطلاعات دیالیز
واژه‌های کلیدی: دیالیز، سیستم اطلاعات دیالیز، سیستم مدیریت دیالیز، مدیریت اطلاعات دیالیز
متن کامل [PDF 306 kb]   (217 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی |
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها