:: دوره 21، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 64-70 برگشت به فهرست نسخه ها
روند و سهم هزینه‌های سلامت از هزینه‌های خانوار بر اساس دهک‌های هزینه‌ای در فاصله سال‌های 1388 تا 1395
رضوانه الوندی، ایرج حریرچی، ژاله عبدی، الهام عبدالمالکی، حسین میرزائی، مهشاد گوهری مهر، الهام احمدنژاد
، rbiostat.alvandi@gmail.com
چکیده:   (1614 مشاهده)
دریافت : 96/12/10   پذیرش: 97/4/5
 چکیده


مقدمه: بخشی از هزینه‌های هر خانوار در هر کشور صرف دریافت خدمات سلامت می‌شود. این مقاله با هدف بررسی روند و سهم هزینه‌های سلامت خانوارهای شهری و روستایی از هزینه‌های کل خالص و تاثیر احتمالی اجرای طرح تحول سلامت بر روند این هزینه‌ها در فاصله سال‌های 1388 تا 1395 به انجام رسید.
روشکار: در این مطالعه از داده‌های هزینه-درآمد خانوارها، جمع‌آوری شده توسط مرکز آمار ایران، استفاده شد؛ تعداد خانوارها در هر سال تقریبا معادل 38هزار است. از متوسط سالانه هزینه‌های پرداخت از جیب و نسبت هزینه‌های خیلی ضروری و ضروری به کل هزینه‌های خالص سالانه خانوارها برای بررسی روند هزینه‌‌های سلامت استفاده شد.
یافتهها: روند پرداخت از جیب خانوارهای شهری و روستایی در ایران با کاهش بسیار کندی همراه بوده، و متوسط نسبت هزینه‌های سلامت به کل هزینه‌های خانوارهای شهری و روستایی طی سال‌های مورد بررسی در خانوارهای دهکهای دهم و اول به ترتیب 26% و 3/1% و در کل جمعیت 7% بود. تفاوت پرداخت از جیب خانوارهای دهک‌های اول و دهم شهری و روستایی در سال 95 به ترتیب 29,942,534 و 15,441,113ریال بود.
نتیجهگیری: نتایج این مطالعه نشانگر تفاوت قابل توجه پرداخت‌های خانوارهای فقیر و ثروتمند برای دریافت خدمات سلامت است؛ هرچند روند کلی هزینه‌های سلامت در خانوارها طی این سال‌ها ثابت بوده‌است. علیرغم پوشش همگانی بالای بیمه در ایران، همچنان تفاوت چشمگیری در هزینه‌های سلامت مشاهده می‌شود، اما به‌طور کلی مقادیر خالص پرداخت برای هزینه‌های سلامت در ایران در میان تمامی دهک‌ها نسبت به سایر هزینه‌ها پایین‌تر است.
گل واژگان: طرح تحول سلامت، پرداخت از جیب، دهک‌های هزینه‌ای
 
واژه‌های کلیدی: طرح تحول سلامت، پرداخت از جیب، دهک‌های هزینه‌ای
متن کامل [PDF 433 kb]   (227 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها