[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 20، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 20 شماره 4 صفحات 226-233 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت آرشیو مجلات مصوب کمیسیون نشریات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
فریدون آزاده، سیدجواد قاضی‌میرسعید، محمدرضا چشم‌یزدان
گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی. دانشـکده پیراپزشـکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، m.chashmyazdan@yahoo.com
چکیده:   (3478 مشاهده)
مقدمه: آرشیو مجلات یکی از منابع با ارزش و پراستفاده میباشد که نگهداری و قابل دسترس ساختن آنها برای پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی کاربران؛ امری ضروری است. هدف از این مطالعه تعیین وضعیت آرشیو مجلات مصوب کمیسیون نشریات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی میباشد.
روش پژوهش: روش بررسی این مطالعه پیمایش توصیفی و از نوع کاربردی بود. تعداد 318 عنوان مجله علمی -پژوهشی مصوب کمیسیون نشریات وزارت بهداشت در سال 1394 مورد بررسی قرار گرفتند. دادههای مربوط به پژوهش با استفاده از چکلیست و پرسشنامهای محقق ساخته که روایی و پایایی آن تأیید شده بود، انجام گرفت. دادههای جمعآوری شده بهوسیله نرمافزار SPSS  نسخه 22 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافتهها: یافتهها نشان داد که 5/69% از مجلات مورد مطالعه، دارای آرشیو کاملی میباشند که از طریق وبسایت مجله ارایه میشود. 84% از مقالات انگلیسی زبان و 53% از مجلات فارسی زبان در مقوله آرشیوسازی موفق بودهاند.30% از مجلاتی که توسط دانشگاههای علوم پزشکی منتشر میشوند، دارای نقص در آرشیو خود میباشند. بیش از 50% از مجلات حوزه پزشکی، نوپا بوده ولی با این حال این مجلات نیز آرشیو الکترونیکی کاملی ندارند.
نتیجهگیری: مجلات حوزه وزارت بهداشت و درمان از لحاظ آرشیوی وضعیت نسبتاَ مناسبی دارند ولی هنوز فاصله برای رسیدن به یک مجموعهی آرشیوی کامل، زیاد است. رقومیسازی و دسترسپذیر ساختن این منابع، میتواند نقش قابلتوجهی در کمک به محققان در انجام تحقیقات داشته باشد و اقدامی در جهت حفاظت از پیشینهی علمی حوزه‌‌ی پزشکی تلقی شود.
واژه‌های کلیدی: مجلات علمی، وزارت بهداشت و درمان، آرشیو
متن کامل [PDF 352 kb]   (474 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Azadeh F, Ghazi Mirsaeed J, Chashmyazdan M. Survey on the Status of the Archive of Journals Approved by Commission for Accreditation and Improvement of Iranian Medical Journals. Hakim Health Sys Res . 2018; 20 (4) :226-233
URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1801-fa.html

آزاده فریدون، قاضی‌میرسعید سیدجواد، چشم‌یزدان محمدرضا. بررسی وضعیت آرشیو مجلات مصوب کمیسیون نشریات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی. مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم. 1396; 20 (4) :226-233

URL: http://hakim.hbi.ir/article-1-1801-fa.htmlدوره 20، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش حکیم Hakim Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.13 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4090