:: دوره 21، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 50-56 برگشت به فهرست نسخه ها
برآورد هزینه‌های درمانی فناوری تزریق سلول‌های تک‌هسته‌ای مشتق از مغز استخوان خود بیمار مبتلا به نارسایی قلبی در مقایسه با روش‌های درمانی رایج در ایران
مجتبی جعفری، فرهاد لطفی، جواد کجوری، حسین بهنام‌مرشدی، خسرو کشاورز
چکیده:   (1987 مشاهده)
دریافت: 96/11/10  پذیرش: 97/1/20
چکیده

مقدمه: نارسایی قلبی یک بیماری مزمن است که جزو مه‌مترین علل مرگ‌و‌میر در دنیا می‌باشد و این امر، سالانه هزینه‌های زیادی را به جامعه وارد می‌سازد. هدف این مطالعه برآورد هزینه‌های مستقیم درمانی فناوری تزریق سلول‌های بنیادی مشتق‌شده از مغز استخوان خود بیمار در مقایسه با سایر روش‌های جایگزین در ایران می‌باشد.
روش کار: به منظور برآورد هزینه‌های درمان با فناوری تزریق سلول‌های تک‌هسته‌ای مشتق از مغز استخوان(BMC) در مقایسه با روش‌های درمانی جایگزین تنها هزینه‌های مستقیم درمانی در نظر گرفته شده است. دیدگاه مطالعه وزارت بهداشت و ارایه‌دهنده خدمت می‌باشد. هزینه‌ها بر حسب تعرفه‌های دولتی و خصوصی در سال 1395 و با استفاده از نرم‌افزار Excel محاسبه و تحلیل گردید.

یافتهها: هزینه‌های درمانی به ازای هر شخص طی دوره‌ی درمانی به ترتیب بر حسب تعرفه‌های بخش دولتی و خصوصی در سال 1395، به وسیله‌ی سلول‌های بنیادی برای یک دوره‌ی درمانی یک ساله برابر 120 و 222، برای دفیبریلاتورهای قلبی برابر 122 و 218، برای کارگذاری ضربان سازها برابر 120 و 214، برای دارو درمانی برابر 68 و 140 و برای بالن پمپ طی یک دوره‌ی درمانی 10 روزه برابر با 138 و 233 میلیون ریال می‌باشد. به طوری که هزینه‌های درمانی بر اساس تعرفه‌های بخش خصوصی تقریباً بین 7/1 تا 2 برابر هزینه‌های درمانی بخش دولتی می‌باشد. همچنین در هر دو بخش دارودرمانی دارای کمترین هزینه و بالن پمپ به دلیل هزینه‌های بالای بستری، دارای بیش‌ترین هزینه می‌باشد.

نتیجهگیری: در کل نتایج نشان داد که از منظر هزینه‌ای فناوری سلول‌های بنیادی با سایر روش‌های درمانی تفاوت چشمگیری ندارد و تقریباً هزینه مشابهی دارند. لذا، پیشنهاد می‌شود که برای ورود این فناوری به داخل کشور به جنبه اثربخشی آن نیز توجه شود و مطالعه هزینه اثربخشی انجام شود.

گلواژگان: نارسایی قلبی، سلول‌های بنیادی، هزینه‌های مستقیم درمانی
واژه‌های کلیدی: نارسایی قلبی، سلول‌های بنیادی، هزینه‌های مستقیم درمانی
متن کامل [PDF 369 kb]   (350 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها