:: دوره 21، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 57-63 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی روند شاخص‌های عملکردی- اقتصادی یک بیمارستان بزرگ: مقایسه قبل و بعد از اجرای طرح تحول، تعرفه‌گذاری بر اساس کتاب ارزش‌های نسبی و اجرای دستورالعمل پرداخت مبتنی بر عملکرد
حسین ابراهیمی‌پور، سمیرا علیانی، علیرضا رضازاده، علی خورسند، سمیه فضائلی، مهدی یوسفی
، yousefimh@mums.ac.ir
چکیده:   (2856 مشاهده)
دریافت: 96/11/12  پذیرش: 97/5/22

چکیده

مقدمه: پژوهش حاضر با هدف تعیین تأثیر طرح تحول نظام سلامت و تعرفه‌گذاری بر اساس کتاب ارزش‌های نسبی بر شاخص‌های مالی و عملکردی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد انجام شده است.

روش کار: این مطالعه توصیفی- مقطعی در بیمارستان امام رضا (ع) به روش هزینه‌یابی مبتنی بر فعالیت در چهار دوره زمانی: قبل و بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، بعد از ابلاغ کتاب ارزش‌های نسبی و یک سال بعد از اجرای طرح تحول در سال 1394 انجام شد. داده‌های درآمدی، هزینه‌ای و عملکردی به کمک نرم‌افزار اکسل 2013 تحلیل شدند.

یافتهها: بعد از اجرای طرح تحول، هزینه، درآمد و سود بیمارستان به ترتیب 31%، 82% و 6/4% و بعد از ابلاغ کتاب ارزشهای نسبی به ترتیب 42%، 38% و 7/1% افزایش یافت. یک سال بعد از اجرای طرح تحول هزینه و درآمد به ترتیب 23%، 3% افزایش یافتند اما بیمارستان با 17% زیان مواجه شد. بیشترین تغییر در کارانه پزشکان و پرسنل به ترتیب با 103% و 91% افزایش مربوط به بعد از ابلاغ ارزش نسبی بود. بعد از اجرای طرح تحول و ابلاغ کتاب ارزش نسبی، درآمد اتاق عمل به ترتیب 33% و 124% افزایش یافت. یکسال بعد از اجرای طرح تحول، درآمد اتاق عمل تغییری نکرد وتعداد عمل جراحی 9% کاهش یافت.

نتیجهگیری: طرح تحول بر شاخص‏های مالی و عملکردی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد تأثیر مثبت داشته است. این تأثیر در بین اقلام درآمدی و هزینه‏های مختلف، به صورت یکسان نبوده است.

گلواژگان: مدیریت بیمارستان، تحلیل هزینه، اصلاح نظام سلامت، هزینه‌‏های بیمارستان
واژه‌های کلیدی: مدیریت بیمارستان، تحلیل هزینه، اصلاح نظام سلامت، هزینه‌‌های بیمارستان
متن کامل [PDF 308 kb]   (661 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۵


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها